W numerze między innymi:

 
Nowy Stralis NP 460
 
Firma IVECO wprowadziła właśnie na rynek nowego Stralisa NP 460, jest to samochód ciężarowy zasilany gazem ziemnym i oferowany w pełnej gamie wersji. Stralis zyskał teraz jeszcze większą moc i stał się bardziej oszczędny. W nowej gamie modelu wprowadzono nowy jednopaliwowy silnik IVECO Cursor 13 NP, opracowany pod kątem zapewnienia wysokiej mocy w najbardziej wymagających warunkach eksploatacji. Nowością jest także 12 biegowa zautomatyzowana przekładnia HI-TRONIX. 
 

 
Poznaj nowe kabiny Scania L
 
Kabina L, debiutująca w gamie pojazdów Scania nowej generacji, jest przeznaczona do miast i terenów o gęstej zabudowie. Wszystkie mają 2 m długości i są dostępne z trzema wariantami dachu: niskim, standardowym i wysokim. W pojeździe z przyklękiem (uruchamianym automatycznie po zaciągnięciu hamulca ręcznego), aby dostać się do kabiny z poziomu jezdni wystarczy jeden stopień. Podłoga znajduje się około 80 cm nad powierzchnią jezdni. 
 

 

 
MAN wprowadził jednostkę napędową D08 SCR 
 
Nowy silnik D08 dla MANa TGL i TGM, dzięki zastosowaniu do oczyszczania spalin układu SCR (bez recyrkulacji - EGR), jest lżejszy, wydajniejszy i ma być bardziej trwały niż jednostki z recyrkulacją spalin. Dostępny jest w cztero- i sześciocylindrowych wersjach. W połączeniu z różnymi ulepszeniami silnika, uproszczone oczyszczanie spalin rozszerza zakres zastosowań serii D08 i zmniejsza zużycie oleju napędowego. 
  
Daylight+ biologicznie światło polepsza koncentrację 
 
Na początku zeszłego roku w zimowych ciemnościach Finlandii zespół badawczy Daimler AG zbadał oddziaływanie dodatkowego światła w kabinie kierowcy. Ośmiu kierowców testowych przez dwa tygodnie symulowało codzienną pracę truckera. Przez tydzień jeździli Mercedes-Benz Actrosemw wersji "TopFit-Truck" bez dodatkowego oświetlenia (ciężarówką referencyjną), natomiast w kolejnym tygodniu takim samym modelem z oświetleniem Daylight+. Zamontowano w nim trzy rodzaje oświetlenia kabiny przypominającego światło dzienne i co się okazało?  
 

 
Nagroda dla Renault Urban LAB 2 
 
 
Renault Trucks zdobył nagrodę Niskoemisyjnego Układu Napędowego za swój pojazd laboratoryjny, Urban Lab 2. Samochód zaprojektowany na bazie 19-tonowego modelu Renault Trucks D WIDE Euro 6 diesel, jest ukierunkowany na sektor dystrybucji miejskiej i regionalnej, a jego technologie zostały opracowane we współpracy z sześcioma partnerami: Valeo, Lamberet, Michelin, BeNomad, INSA Lyon (LamCoS) oraz IFSTTAR (LICIT). 
 

 
Już w tym roku Volvo FH i FM na LNG 
 
Pierwsze, zaprezentowane już pojazdy FH LNG i FM LNG wyjadą na drogi w tym roku. Są one napędzane skroplonym gazem ziemnym, a w przyszłości będzie można je również tankować biogazem. Modele FH LNG oraz FM LNG, wyposażone w 13-litrowe silniki, osiągają moc od 420 do 460 KM i moment obrotowy od 2100 do 2300 Nm.  
 
 
 

 

W numerze między innymi:

 
Polska premiera X-Way
 
W Warszawie 17 listopada br. miała miejsce oficjalna polska premiera IVECO Stralis X-WAY. Pojazd reprezentuje zupełnie nową gamę wersji zaprojektowanych specjalnie na potrzeby logistyki budowlanej oraz transportu realizowanego w miastach. Stralis X‑WAY oferuje najwyższą ładowność w swojej klasie: wersja Super Loader na podwoziu 8x4 opracowana jako podstawa dla betonomieszarki waży niespełna 8845 kg. 
 

 
Szwedzka autonomia
 
Niższe zużycie paliwa, krótszy czas dostaw i gwarancja bezpieczeństwa przejazdów to argumenty, które sprawiają, że autonomiczne samochody ciężarowe z roku na rok zyskują coraz większą liczbę zwolenników. Volvo Trucks na torze wyścigowym Slovakia Ring zaprezentowało najnowsze samochody ciężarowe, poruszające się w tzw. platooningu.  
 

 

 
Test redakcyjny MAN TGE 3.140 furgon 
 
To nie VAN to MAN. Pod takim hasłem MAN Truck & Bus wprowadził kilka miesięcy temu na rynek swój najnowszy, a za razem najmniejszy pojazd w rodzinie, model TGE. My przetestowaliśmy dla Was premierowego TGE 3.140 w wersji furgon o rozstawie osi 4490 mm, z silnikiem o pojemności 2,0 litra EURO6 o mocy 140 KM.  
  
Zabudowy dla każdego 
 
Jakie możliwości otrzymują przyszli kierowcy decydujący się na zabudowę podwozia MAN TGE? Oczywiście duże. Siłą rzeczy, podwozie tego samochodu stało się dla wszystkich potencjalnych klientów nowym narzędziem dla biznesu, a dla firm takich jak Lamar szansą na adaptację swoich dotychczasowych rozwiązań. Sprawdzamy, co obecnie z oferty dolnośląskiej firmy sprosta potrzebom rynku.
 

 
International Truck of the Year 2018 dla DAFa 
 
 
Rzadko się zdarza, by tytułem Ciężarówki Roku ogłoszono dwa modele pojazdów. Stał się tak właśnie teraz. Nowe modele DAF CF i XF zostały  „Międzynarodowymi pojazdami ciężarowymi 2018 roku”. Najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną w branży pojazdów ciężarowych na terenie Europy otrzymał Prezes firmy DAF Trucks, Preston Feight, z rąk Gianenrico Griffiniego, przewodniczącego jury podczas listopadowej wystawy Solutrans w Lyonie.
 

 
Tytuł Van of the Year dla Daily już po raz drugiT
 
IVECO Daily Blue Power otrzymało właśnie tytuł International Van of the Year 2018. Nowa linia pojazdów dostawczych IVECO Daily Blue Power walczyła z silną konkurencją, aby ponownie otrzymać tytuł, zaledwie trzy lata po wygranej z 2015 roku.  
 
 
 
 
 
 

W numerze między innymi:

 
Nowe kabiny MAN - prezentacja redakcyjna
 
W pierwszej kolejności przyjrzeliśmy się bliżej modyfikacjom w kabinie ciągnika TGX. Na głównym panelu wskaźników, za kierownicą, znajduje się 4-calowy, kolorowy ekran o wysokiej rozdzielczości. Kabiny dalekobieżne MAN TGX będą teraz dostarczane wraz z nowym pakietem akustycznym, który zapewnia lepsze wytłumienie wnętrza. Osiągnięto to poprzez zainstalowanie dodatkowych mat, które redukują poziom hałasu wewnątrz kabiny o 1,5 decybela (około ośmiu procent).
 

  
Przed ostrym finiszem - kto sprzedaje najwięcej ciężarówek?
 
Od początku roku zarejestrowano 19 742 samochody ciężarowe pow. 3,5t i skumulowany wzrost nieznacznie podniósł się do 1,8% w skali roku. W całej grupie znalazło się 15186 ciągników i ich liczebność zmniejszyła się w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. o 204 szt. (-1,3%). Przybyło też w tym samym czasie 4 556 kompletnych lub skompletowanych podwozi (+14,0%;+560 szt.).  
 

 

 
Volvo FH16 ma już 30 lat
 
Gdy w 1987 roku Volvo zaprezentowało pierwszą generację 16-litrowego modelu F16, pojazd wywarł ogromne wrażenie na całym środowisku związanym z transportem drogowym. Imponujące jak na tamte czasy 470 koni mechanicznych generowanych przez rzędowy, sześciocylindrowy silnik długo było wartością nie do pobicia, a jakość i wyposażenie wnętrza szybko stały się wzorem do naśladowania dla największych konkurentów.
 
  
Testujemy systemy bezpieczeństwa Mercedesa
 
Na początku września dzięki uprzejmości polskiego przestawicielstwa marki mogliśmy przetestować dla Was w ośrodku doskonalenia technik jazdy DriveLand w Słabomierzu k. Mszczonowa kilka najciekawszych rozwiązań proponowanych przez Mercedesa, które realnie wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jedną z ciekawszych prób jakie przeprowadziliśmy na torze był test działania najnowszego systemu Active Brake Assist 4 (ABA4).  
 

 
Ryczałt za nocleg kierowcy cd.
 
Od 2 czerwca 2014 r. do 26 października 2017 r. toczyła się, nieraz dotkliwa w konsekwencjach, „batalia o ryczałty noclegowe". Od chwili podjęcia przez Sąd Najwyższy Uchwały w składzie 7 sędziów pod sygn. II PZP 1/14 wysoko rósł potężny mur, który skutecznie podzielił społeczeństwo: pracownicy przeciwko pracodawcom. Teraz wszystko jest jasne. 
 

 
Monitorowanie ciężarówki w czasie rzeczywistym
 
Goodyear Tire & Rubber Company wprowadził na polski rynek nową, paneuropejską usługę Goodyear Proactive Solutions. Jej cechą charakterystyczną są możliwość zarządzania pojedynczymi pojazdami wchodzącymi w skład floty, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań telemetrycznych oraz analitycznych. Oficjalna premiera nowego systemu odbyła się 19 października br., w Warsaw Trade Tower w Warszawie na konferencji prasowej na której obecna była także i nasza redakcja.  
 
 
 

W numerze między innymi:

 

 
Targi inter Cars - relacja
 
Szesnasta edycja Targów Części Zamiennych i Wyposażenia Warsztatu Inter Cars dobiegły właśnie końca. Przez trzy dni targowe zwiedzający mogli zapoznać się z najnowszymi produktami firm z branży warsztatowej i nie tylko. Istotnym elementem ekspozycji podczas imprezy była strefa ciężarowa. W hali A i nie tylko skupili się czołowi dostawcy spółki, oferujący części do pojazdów użytkowych. W numerze obszerna relacja z imprezy. 
 

  
Scania XT - synonim wytrzymałości
 
Scania wprowadziła właśnie na rynek nową gamę pojazdów o symbolu XT dedykowanych branży budowlanej. Pojazd ten jest dostępny ze wszystkimi typami kabin czyli: P, G, R i S niezależnie od rodzaju silnika. Głównym filarem tej wersji jest bardzo wytrzymały zderzak, wysunięty przed kabinę o 150 mm. 
 
 

 

 
Amerykańskie krążowniki szos
 
W bieżącym roku Daimler Trucks świętuje w Ameryce Północnej dwa ważne jubileusze - 75-lecie Freightliner Trucks i 50-lecie Western Star Trucks. Od swego powstania w latach 1942 i 1967 firmy Freightliner i Western Star wypuściły na drogi łącznie ok. 3,2 mln ciężarówek. A co ciekawego firmy te oferują dzisiaj?
  
Isuzu M21 - polska premiera
 
Na odbywających się w dniach 22-24 września br. targach Inter Cars miała miejsce jedna z ciekawszych premier tego roku. ISUZU Trucks Poland pokazało swój najnowszy pojazd użytkowy, który jak zapowiada przedstawiciel producenta, pozwoli na większą konkurencyjność marki na naszym rynku. Jest nim ISUZU M21.
 
 

 
Premiera coraz bliżej
 
W Atlancie po raz pierwszy odbył się pokaz North American Commercial Vehicle Show (NACV) – największe w Ameryce Północnej targi pojazdów użytkowych. Właśnie tam Mercedes-Benz Vans zaprezentował pierwsze szczegóły dotyczące nowego Sprintera – modelu, który w 2018 r. będzie najważniejszym debiutantem segmentu dużych vanów. 
 

 
Były emocje - Konkurs Optifuel Challenge 2017
 
8 września na torze doskonalenia techniki jazdy w Bednarach stanęło w szranki 10-ciu finalistów 8-mej Edycji Konkursu Optifuel Challenge w Polsce. Zmagania były podzielone na część teoretyczną i jazdy: dokładnie w ten sam sposób są rozgrywane finały europejskie organizowane przez Renault Trucks SAS. Test teoretyczny składał się z 20 pytań dotyczących funkcjonalności pojazdu związanych z oszczędzaniem paliwa, potem miały miejsce przejazdy konkursowe. Kto wygrał? Więcej w numerze.