Cel: zmniejszenie zużycia paliwa o 13%
 
Firma Renault Trucks konsekwentnie kontynuuje badania nad poprawą efektywności energetycznej samochodów ciężarowych z silnikiem diesla. Celem projektu jest między innymi znaczna poprawa aerodynamiki całego zestawu, poprzez wprowadzenie naczepy o zmiennej geometrii. Opracowana przez FRUEHAUF we współpracy ze Styl'Monde, "adaptacyjna" naczepa ma za zadanie automatycznie przybrać optymalny kształt poprzez wykorzystanie pustej przestrzeni ładunkowej, dzięki wbudowanemu systemowi sterowania i kontroli oraz czujnikom.
 

 
Walka o klienta trwa na dobre
 
Od początku 2018 r. zarejestrowano 22 056 samochodów ciężarowych pow. 3,5 t i skumulowany wzrost wyniósł 11,7% w skali roku. W  całej grupie znalazło się 16 517 ciągników, a ich liczebność wzmocniła się w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. aż o 1 331 szt. (+8,8%). Najwięcej ciągników od początku roku wydał DAF (4 310; +28%). Za nim jest MAN (3 185; +34%), a dalej SCANIA (2 999; +5%). W tym samym czasie przybyło 5 539 kompletnych lub skompletowanych podwozi (+21,6%; +983 szt.). Wśród nich przoduje MAN (1220; +43%), który przed rokiem był trzeci.  
 

 

 
O jeden wypadek za dużo
  
Bezpieczeństwo ruchu samochodów ciężarowych jest aktualnie tematem gorącej debaty politycznej. Jedni żądają zaostrzenia przepisów, inni zakazów wyłączania systemów asystujących. Także media w ubiegłych miesiącach intensywnej informowały o ciężkich wypadkach na końcach zatorów drogowych oraz kolizjach samochodów ciężarowych z rowerzystami lub pieszymi. Dla Mercedes-Benz Trucks każdy z tych wypadków to o jeden wypadek za dużo. Dlatego działy badań nad wypadkami i rozwoju nieustannie pracują nad systemami zapobiegania wypadkom i ich systematycznym udoskonalaniem.  
  
Kompaktowe łożysko naprawcze FAG RIU
 
Zestaw FAG RIU to wstępnie zmontowane i wypełnione smarem komponenty łożysk piasty dla samochodów użytkowych, które umożliwiają przebieg do jednego miliona kilometrów. Wstępnie zmontowane i wypełnione wysokiej jakości smarem FAG RIU dostarczane jest razem z narzędziem specjalnym, które zarówno skraca czas naprawy, jak i ogranicza jej koszt. 
 

 
Iveco triumfuje
 
Po ostatnim zwycięstwie na torze „De La Sarthe” w Le Mans (Francja) IVECO może już uważać się za zwycięzcę Wyścigowych Mistrzostw Europy Samochodów Ciężarowych FIA 2018. Marka zdominowała cały sezon, wygrywając w sumie 14 wyścigów. Triumf firma IVECO zawdzięcza zespołowi Die Bullen von IVECO Magirus oraz wyczynom Jochena Hahna, który w klasyfikacji kierowców również zajął pierwsze miejsce. 
 

 
DAF alternatywnie
 
Firma DAF pokazała pełną gamę innowacyjnych samochodów na Wystawie Pojazdów Użytkowych IAA w Hanowerze. Producent pochwalił się pojazdami serii CF Electric i LF Electric – auta do ciężkiego i średnio ciężkiego miejskiego transportu dystrybucyjnego. Przedstawił również swój pojazd hybrydowy CF Hybrid z silnikiem PACCAR MX-11, który w obszarach miejskich wydziela zero emisji. 
 
 
 

 
Już jest! Nowy Actros
 
Wrzesień tego roku, to miesiąc premiery nowego Actrosa. Na pierwszy rzut oka niby nic spektakularnego się nie stało, a jednak. Pojazd bezsprzecznie zadziwia swoimi innowacjami. To co zaskakuje, to brak między innymi konwencjonalnych lusterek wstecznych. Kamery MirrorCam zastępujące lusterka zewnętrzne były dotąd znane z pojazdów koncepcyjnych. Od teraz Mercedes-Benz Trucks w pełni korzysta z zalet tego rozwiązania.  
 

 
Ford F-MAX Międzynarodową Ciężarówką Roku 2019 
 
Laureatem prestiżowej nagrody International Trucks of the Year 2019 został Ford F-MAX. Tytuł wręczał na targach IAA w Hanowerze Gianenrico Griffini, prezes jury International Trucks of the Year na ręce Haydara Yenigüna, dyrektora generalnego Ford Otosan. Po przeprowadzeniu testów drogowych w różnych warunkach i ocenach statycznych, samochód zdobył największą liczbę punktów, wyprzedzając swoich konkurentów. 
  

 

 
Elektryczny ciągnik bez kierowcy
  
Volvo Trucks przedstawia nowy rodzaj rozwiązania transportowego, opartego na autonomicznych samochodach ciężarowych z napędem elektrycznym, dzięki którym transport może stać się bardziej efektywny, bezpieczniejszy i bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Celem jest możliwość oferowania firmom, potrzebującym ciągłego transportu między stałymi punktami, rozwiązania, które stanowiłoby dopełnienie aktualnej oferty. Jak widać kierowca staje się zbyteczny. 
  
Rośnie liczba upadłości w branży transportowej 
 
Jak wyliczają eksperci Euler Hermes, aż o 29 proc. wzrasta liczba upadłości firm sektora transportowego w 2018 roku w stosunku do roku ubiegłego. Tymczasem już dwie duże europejskie firmy transportowe nawołują do podniesienia cen usług średnio o 6 proc. Ma to być odpowiedź na rosnące koszty paliw, korki, zatory płatnicze oraz problemy ze znalezieniem chętnych do pracy. Branża transportowa w Polsce przeżywa poważny kryzys, jak wynika z danych dostępnych w Monitorach Gospodarczych i Sądowych. 
 

 
Scania w Hanowerze 
 
Odwiedzający targi IAA w Hanowerze mogli zobaczyć siedem pojazdów ciężarowych Scania na ekspozycji w hali oraz trzy na terenie zewnętrznym. Dodatkowo zaprezentowane zostały autobusy Scania, a wśród nich jeden z napędem LNG. Wszystkie pojazdy były wyposażone w układy napędowe przystosowane do zasilania paliwami ze źródeł odnawialnych oraz inne rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska. 
 

 
Zabudowy Volkswagena
 
W hanowerze producenci zabudów i nadwozi pokazali konstrukcje opracowane na bazie modeli marki Volkswagen Samochody Użytkowe, zaś sama marka pokazał po raz pierwszy, stały układ napędowy na cztery koła skonstruowany we współpracy z firmą Oberaigner. Zamontowano go w Crafterze 50. Układ ten został przeznaczony do aut o masie 5,0 ton. Jego zaletą jest to, że w pojeździe bez przeszkód mogą działać fabryczne systemy asystujące.  
 
 
 

 

 
Kolosy z z alternatywnymi układami napędowymi
 
Firma PACCAR prowadzi właśnie w Ameryce Północnej i w Europie testy drogower pojazdów o napędzie elektrycznym, na ogniwa paliwowe i hybrydowe. DAF na przykład opracował ciężarówkę o napędzie elektrycznym DAF CF Electric w kategorii do 40 ton do zastosowań w dystrybucji na obszarach miejskich. Ten całkowicie elektryczny pojazd ma silnik elektryczny o mocy 285 KM zasilany akumulatorami litowo-jonowymi o mocy 170 kWh.  
 

 
Relacja ze Zlotu Master Truck cz.2
 
Jak co roku Zlot Ciężarowych Pojazdów Tuningowych Master Truck, którego kolejna edycja miała miejsce w lipcu tego roku, był okazją nie tylko do podziwiania okazałych ciągników siodłowych, ale także do zapoznania się z najnowszymi propozycjami sprzedażowymi firm z różnych segmentów rynku transportu kołowego. W materiale przedstawiamy oferty wybranych producentów z branży.  
  

 

 
40-lecie IVECO Daily
  
Mija właśnie 40 lat odkąd IVECO Daily wyjechał na europejskie drogi. Od rynkowej premiery w 1978 roku w samochodzie wprowadzano liczne przełomowe rozwiązania: od konstrukcji opartej na podwoziu samochodu ciężarowego z tylnym napędem i niezależnym przednim zawieszeniem do pionierskiej w skali światowej technologii common rail w 1999 roku, czy elektronicznego programu stabilizacji (ESP) poprawiającego właściwości jezdne na zakrętach i w czasie hamowania.
  
Użyteczny luksus 
 
Nowy flagowy model Mercedesa X 350 d 4MATIC rozwija 190 kW (258 KM) przy maksymalnym momencie obrotowym 550 Nm.  Pickup przyspiesza od 0 do 100 km w 7,9 sekundy. Stały napęd na wszystkie koła zapewnia wysoki poziom stabilności jazdy i dynamikę zarówno na drodze, jak i poza nią – nawet na mokrym i zimowym asfalcie. Wybór trybu reakcji silnika i skrzyni biegów, od komfortowego po sportowy, jest na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu model X 350 d 4MATIC stanowi idealne połączenie sportowego charakteru i praktyczności.
 

 
Feber 2018 
 
Firma Feber od kilku lat konsekwentnie wdrażana strategię ciągłego ulepszania swoich produktów. Wprowadza nowe rozwiązania techniczne, jak i nowe, lepsze podzespoły i komponenty. Rok 2018 to w większości ekologiczne rozwiązania mające na celu ułatwienie rozładunku przewożonych towarów, jak i usprawnienie czynności obsługowych. My przyjrzeliśmy się bliżej kilu ciekawym rozwiązaniom z oferty sieradzkiego producenta. Oto one. 
 

 
e-Crafter już na rynku
 
Volkswagen Samochody Użytkowe zaprezentował w Hamburgu nowego e-Craftera1 – bezemisyjny samochód z napędem elektrycznym, przeznaczony do przewozu ładunków o masie do 1,72 tony. e-Crafter osiągający moc 100 kW (136 KM) będzie pierwszym dużym elektrycznym samochodem użytkowym marki. W ofercie auto pojawi się we wrześniu, a jego debiut oznacza początek ofensywy w dziedzinie samochodów elektrycznych. Marka Volkswagen Samochody Użytkowe będzie uzupełniała swoją ofertę o kolejne modele częściowo lub całkowicie elektryczne.
 
 
 
 

 

 

 
Nowa limitowana wersja Renault Truck
 
Renault Trucks i Renault Sport Racing połączyły swoją specjalistyczną wiedzę, by stworzyć limitowaną serię pojazdów dalekobieżnych T High Renault Sport Racing. Seria specjalna, w odcieniu żółtym Sirius, legendarnym kolorze bolidów F1 Renault Sport Racing będzie dostępna tylko w 99 egzemplarzach. Każdy z pojazdów serii limitowanej otrzyma czarną tabliczkę z numerem identyfikacyjnym. 
 
 

 
Co kryje w sobie nowy Stralis NP?
 
Rodzina Stralis NP to ciągniki siodłowe i podwozia ciężarowe skonstruowane jako pojazdy zasilane wyłącznie gazem ziemnym. Są zaprojektowane do eksploatacji szosowej głównie w ruchu długodystansowym oraz w lekkim terenie. Dysponując mocą 460 KM i zasięgiem do 1600 km, oferują one  bardzo dobre osiągi w transporcie dalekobieżnym, najniższe zużycie paliwa w historii modelu oraz najdłuższe okresy międzyprzeglądowe.
 
 
  

 

 
Relacja ze zlotu Master Truck 2018. Kto wygrał?
  
Kolejna, czternasta już edycja zlotu Master Truck już za nami. Łącznie w głównej kategorii „Najładniejsza ciężarówka zlotu” tak jak w latach poprzednich, wyróżniono 30 samochodów, a dodatkowo przyznano oddzielne nagrody w ramach. najpopularniejszych marek ciągników siodłowych oferowanych na rynku. Drugie miejsce należało do DAFa,  zdobył je zestaw ALIEN, firmy TOM TECH. Pierwszą trójkę zamknęła, wykonana z dużym rozmachem Scania Legend firmy HEIDE-LOGISTIC. A kto był najlepszy?   
Kto sprzedał najwięcej w pierwszym półroczu?
 
Rozwojowi rynku w grupie samochodów ciężarowych w tym roku sprzyja nie tylko ogólnie dobra koniunktura w gospodarce, ale też dobre wyniki w transporcie. Według informacji GUS przewieziono w pięciu pierwszych miesiącach br. zarobkowym transportem samochodowym 112,3 mln ton ładunków tj. 17,3% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem . Od początku roku zarejestrowano 15 079 samochodów ciężarowych pow. 3,5t i skumulowany wzrost wyniósł 13,7% w skali roku. W całej grupie znalazło się 11 405 ciągników, a ich liczebność wzmocniła się w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. o 1035 szt. (+10,0%). Najwięcej ciągników od początku roku wydał ... 

 
Elektryczne Mercedesy
 
Dzięki najnowszemu pojazdowi o napędzie elektrycznym czyli eVito, który pojawi się na rynku jesienią tego roku, Mercedes-Benz Vans udowadnia, że napędy elektryczne są konkurencyjne i w zależności od zastosowania, tańsze w utrzymaniu pod względem kosztów w stosunku do klasycznych silników spalinowych. W praktyce napęd elektryczny lub klasyczny silnik spalinowy mają być wybierane w zależności od tego, który z nich oferuje optymalne warunki wstępne dla określonego zastosowania. 
 

 
Jak prawidłowo zamocować ładunek? 
 
Podczas jazdy ładunek dąży do przemieszczania się i błędne jest założenie, że jego duża masa wystarczy do utrzymania go w miejscu. Zabezpieczenie ładunku jest konieczne i wcale nie takie proste. Potrzebna jest wiedza teoretyczna i praktyczna. Podstawą jest zwiększenie tarcia i umiejętne zamocowanie pasów. Gdyby przyjąć hipotetyczne założenie, że pojazd przemieszcza ze stałą prędkością po linii prostej, wtedy transportowany ładunek nie działa z żadną siłą na swoje otoczenie, nie licząc ciążenia wywołanego przez grawitację. Ale to tylko teoria.  
 
 

 

 

 
Elektryczny Van z Polski
 
Elimen E-VN1 to samochód elektryczny typu van, którego płyta podłogowa oraz większość konstrukcji nadwozia wykonane zostały z ultralekkich kompozytów. Dzięki temu jest wytrzymały, a przy tym znacząco lżejszy od klasycznych pojazdów w swojej klasie. W wersji podstawowej waży jedynie ok. 600 kg. Dodatkowo, jako pojazd elektryczny jest tani w eksploatacji. Koszt przejechania nim 100 km oscyluje w granicach 7 PLN, czyli tyle, ile trzeba zapłacić za prąd niezbędny do naładowania baterii. Więcej na temat tego pojazdu w numerze. 
 
 
 

 
To nie mania to Naczepomania
 
W dniach 7-8 czerwca tego roku na terenie Atlas Areny w Łodzi miała miejsce druga edycja Naczepomanii – branżowej wystawy producentów i dystrybutorów naczep oraz firm związanych z pojazdami użytkowymi. Teren wystawowy był podzielony na strefy wystawców: naczepy, ciężarówki, zestawy samochodowe, komponenty, usługi oraz strefę atrakcji i cateringu. Imprezę odwiedziło w 2 dni około 100 firm posiadających wg szacunków organizatora ponad 2500 ciężarówek. W numerze nasza relacja z imprezy. 
 
 
  

 

 
Amerykańscy elektrycy
  
Freightliner eCascadia bazuje na Cascadii, najpopularniejszej ciężarówce do ciężkiego transportu dalekobieżnego (Class 8) na rynku północnoamerykańskim. Pod jego długą maską, charakterystyczną dla amerykańskich trucków, szumi niemal bezgłośnie 730 koni mechanicznych. Akumulatory zasilają napęd energią 550 kWh, wystarczającą do osiągania zasięgu nawet 400 km (250 mil). W ciągu 90 minut można je naładować w 80 procentach – aby pokonać kolejne 320 km (200 mil). Więcej na ten temat w tym numerze on-line. 
   
Mundialowe MANy
 
Szkoda, że mundial zakończył się dla naszej reprezentacji tak szybko. Wraz z rozpoczęciem finałów mistrzostw świata w piłce nożnej Rosja 2018  na polskie drogi wyruszyło 11 pojazdów MAN w naszych barwach narodowych. To specjalna limitowana edycja ciągników siodłowych przygotowana w związku z jubileuszem 25 lecia działalności firmy MAN w Polsce. Pojazd wyróżnia się oryginalną stylistyką kabiny, która przyciągała wzrok nie tylko kibiców reprezentacji Polski. Pierwszy pojazd z limitowanej edycji trafił do klienta z Wielkopolski. Więcej w numerze.  
 

 
Unikatowe Volvo FH
 
Chcąc uczcić wprowadzenie na rynek modelu FH w 1993 r., czyli ćwierć wieku temu, Volvo Trucks przygotowało specjalną edycję tego samochodu na jego 25-lecie. Pojazd, dostępny zarówno jako Volvo FH, jak i Volvo FH16, wyróżnia indywidualną stylizacją elementów zewnętrznych i wnętrza, doskonałym komfortem oraz najnowocześniejszym wyposażeniem. Jubileuszowe pojazdy są dostępne w dwóch kolorach: ciemniejszym odcieniu zimnej szarości (Mammoth Tree Metallic)  oraz lśniącej czerwieni (Crimson Pearl)Czytaj więcej w numerze. 
 

W numerze między innymi:

 
Co ciekawego pokazano na targach ROTRA 2018?
 
Jak zwykle w maju w Kielcach miały miejsce targi Autostrada Polska, MASZBUD oraz ROTRA. W tym roku imprezę odwiedziło ponad 10 tysięcy osób, a swoje oferty pokazało 418 firm zajmujących 30 tys. m2 powierzchni wystawienniczej. Co roku na terenie kieleckiego kompleksu targowego prezentowane są obok najnowszych maszyn budowlanych, czy konstrukcji inżynieryjnych oczywiście samochody ciężarowe, naczepy, zabudowy jak i ciekawe oferty ściśle z branżą motoryzacyjną związane. My wybraliśmy dla Was wszystko to co najciekawsze.
 
 

 
Nowe elektryczne Volvo FE
 
Volvo powoli dozuje napięcie. Zaledwie trzy tygodnie po rynkowej premierze pierwszego w pełni elektrycznego samochodu ciężarowego, Volvo FL, firma poszerza swoją ofertę o kolejny pojazd elektryczny. Jest nim Volvo FE Electric, zaprojektowane z myślą o nieco cięższym miejskim transporcie dystrybucyjnym oraz wywozie odpadów przy masie całkowi-tej pojazdu do 27 ton. Sprzedaż modelu rozpocznie się w Europie w 2019 r.
 
  

 

 
Psychologia kierowcy. Cała prawda o zawodzie
  
Codzienność pracy w zawodzie kierowcy polega na spędzaniu wielu godzin w pojeździe oraz na długich, często samotnych postojach. Po kilku latach pracy "za kółkiem" i stałej ekspozycji na stres, wiele osób posiada objawy zaawansowanej nerwicy. Ogrom czynników wpływających na zachowanie może dokonać zmian w psychice oraz powodować różnego rodzaju choroby, z których nie zdajemy sobie sprawy. 
   
Polska z niemal najstarszą flotą aut użytkowych
 
16,7 lat – taki jest średni wiek pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 t oraz autobusów jeżdżących po polskich drogach – wynika z danych ACEA. Gorzej jest tylko w Grecji, gdzie wynosi on 18,7 lat. Dla porównania, w Niemczech średni wiek pojazdu jest dwa razy niższy. Również u naszych południowych sąsiadów jeździ więcej nowszych aut. Na Słowacji średni wiek auta ciężarowego to 12,7 lat, w Czechach zaś 13,9. Oczywiście jest duża nadzieja na stopniową poprawę.
 
 

 
Zlot Master Truck 2018 coraz bliżej
 
Ostatni weekend lipca każdego roku to od wielu już lat termin największego w naszym kraju, ale także w tej części Europy, zlotu użytkowych pojazdów tuningowych Master Truck. Właśnie zbliża się jej czternasta edycja, która z pewnością dostarczy gościom Polskiej Nowej Wsi pod Opolem wielu niezapomnianych wrażeń. Do rywalizacji o miano najładniejszych ciężarówek w kilkunastu kategoriach stanie wiele ciekawych pojazdów z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, czy krajów skandynawskich. My przypominamy co działo się podczas zeszłorocznej edycji imprezy. 
 

 
Model FH ma już 25 lat
 
Dobrze znany z dróg całej europy model Volvo FH świętuje w tym roku swoje 25. urodziny. My przedstawiamy trochę historii tej konstrukcji, której pierwsza generacja bazowała na nowym podwoziu, którego funkcjonalność pozwalała na oferowanie elastycznych rozwiązań dla poszczególnych zastosowań transportowych. Wszystko wprost odnosiło się do efektowności, w tym m.in. sprzyjające oszczędzaniu paliwa aerodynamika pojazdu, przełomowy układ napędowy i hamulec silnikowy VEB.
 
 
 

W numerze między innymi:

 
Wyjątkowe spotkanie
 
W tym roku marka DAF obchodzi swoje 90. urodziny. Z tej okazji producent przygotował wiele niespodzianek dla swoich klientów, pasjonatów motoryzacji ciężarowej, a także dziennikarzy branżowych. W dniach 17-18 kwietnia, dla przykładu, przedstawiciele polskiej prasy ciężarowej, także i nasza redakcja, uczestniczyli w niecodziennym evencie. Na specjalne zaproszenie producenta, mogliśmy zwiedzać muzeum DAFa w Eindhoven, uczestniczyć w ciekawej prezentacji dokonań marki na przestrzeni lat, a także, na pobliskim torze testowym, jeździć najnowszymi pojazdami XF jak i tymi zabytkowymi. 
 
 

 
Kto lepszy? Jazdy testowe Mercedesem
 
Na początku kwietnia 2018 roku w Kielcach Mercedes-Benz Trucks zorganizował jazdy testowe w których braliśmy także udział. Jazdy miały miejsce na odcinku ok. 80 km trasy S7 składały się z dwóch etapów: z załączonym systemem Predictive Powertrain Control, a później bez niego. Jakie były tego efekty? Przeczytacie w majowym numerze e-Route on-line. 
 
  

 

 
Jest dynamicznie
  
Po bardzo udanym dla całej branży roku 2017 tak wyczekiwana przez pesymistów korekta dalej nie przychodzi. Ba. Wielu importerów notuje ciągle zwiększony popyt i nic nie wskazuje na to, że sytuacja ta ulegnie zmianie w najbliższych miesiącach. I tak od początku roku zarejestrowano 7 156 samochodów ciężarowych pow. 3,5t i skumulowany wzrost wyniósł 14,7% w skali roku. W całej grupie znalazły się 5583 ciągniki i ich liczebność wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu ub. roku o 533 szt. (+10,6%).
   
Zdalna diagnostyka pojazdu dla każdego
 
Czym jest nowoczesny samochód ciężarowy? Okazuje się, że nie tylko możliwie ekonomicznym, środkiem przewozu towaru z miejsca, A do miejsca B. Musi być także wygodny, funkcjonalny, zapewniać bezpieczeństwo czynne jak i bierne, a co chyba najważniejsze musi być bezawaryjny. Oczywiście tego ostatniego nie jesteśmy w stanie wyeliminować w 100%, ale jesteśmy w stanie na tyle monitorować poszczególne parametry techniczne pojazdu, by możliwie jak najwcześniej wykrywać defekty i w porę je eliminować. Jakie urządzenie to zapewni? O tym w  w majowym numerze e-Route on-line. 
 
 

 
Volvo FL Electric
 
Volvo Trucks przedstawia swój pierwszy w pełni elektryczny samochód ciężarowy – Volvo FL Electric – zaprojektowany m.in. z myślą o dystrybucji towarów w mieście i wywozie odpadów. Produkcja seryjna i sprzedaż nowego modelu w Europie rozpocznie się w przyszłym roku. Wprowadzając swój nowy produkt na rynek, Volvo Trucks wysuwa się na prowadzenie w dziedzinie zelektryfikowanego transportu ładunków w mieście.
 

 
Być świadomym kierowcą
 
Czy nie jest tak, że bardzo często bagatelizujemy wszelkie zagrożenia na drodze. O dziwo dzieje się to za zwyczaj w odniesieniu do doświadczonych kierowców, którzy dzięki godzinom spędzonym za kółkiem nabierają niekoniecznie bezpiecznych nawyków. Szwecja jako lider w dziedzinie bezpieczeństwa, przeprowadziła wieloletnie badania, z których wynika jasno, że zwiększenie świadomości kierowców związanej z ryzykiem drogowym znacząco zmniejszyło liczbę tragicznych wypadków w ciągu ostatnich 28 lat w porównaniu do szkoleń podnoszących, jedynie umiejętności kierowcy, które bardzo często prowadzą do brawury. 
 
 
 

 

 

 
Poznaj historię DAFa
 
1 kwietnia 1928 roku holenderski inżynier Hub van Doorne założył mały warsztat produkcyjny w mieście Eindhoven w Holandii. To skromne przedsięwzięcie dało początek firmie DAF, która stała się czołowym producentem pojazdów ciężarowych. Hub van Doorne otworzył swój mały warsztat na rogu lokalnego browaru Coolen w Eindhoven. Na początku usługi świadczone w warsztacie obejmowały spawanie i cynkowanie na zlecenie lokalnych firm, takich jak producent oświetlenia i urządzeń radiowych - Philips. 
 

 
Co ciekawego pokazano na MT TSL 2018?
 
W dniach 21 - 23 marca br. w halach wystawienniczych PTAK Expo w podwarszawskim Nadarzynie miała miejsce kolejna edycja Międzynarodowych Targów Transportu, Spedycji i Logistyki. Zwiedzający mogli zapoznać się z szeroką ofertą firm z branży, w tym: importerów pojazdów użytkowych, firm transportowych, producentów części zamiennych i akcesoriów, producentów sprzętu diagnostycznego, czy firm świadczących usługi finansowe. My prześledziliśmy oferty kilku najciekawszych naszym zdaniem wystawców.
  

 

 
Dlaczego uciekają za granicę?
  
Co najbardziej przeszkadza kierowcom w obecnym miejscu zatrudnienia? Jak wynik z ankiety przeprowadzonej przez ASMO Solution i etransport.pl, główne problemy związane są z wynagrodzeniem oraz warunkami socjalnymi i świadczeniami emerytalnymi. Następnie badani wspominają o rozłące z rodziną i odległości miejsca pracy od domu rodzinnego. Kierowcy wskazują także na złą atmosferę pracy jako istotny czynnik wywołujący tarcia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale nie tylko.
  
W pełni elektryczna ciężarówka Mercedesa
 
Już na Międzynarodowych Targach Pojazdów Użytkowych IAA 2016 w Hanowerze Mercedes-Benz pokazał koncepcyjną wersję elektrycznego samochodu ciężarowego do ciężkiego transportu dystrybucyjnego na obszarach zurbanizowanych. Reakcja opinii publicznej, polityków, ale również klientów na istniejące możliwości techniczne budowy takiego pojazdu była jak najbardziej pozytywna. W samych tylko Niemczech odnotowano około 150 bardzo konkretnych zapytań. Teraz pierwsze pojazdy trafiają już na testy do firm transportowych.  
 

 
Ruszyło centrum szkoleniowe Knorr -  Bremse TruckServices
 
Wiedza kluczem do sukcesu. Właśnie takie motto towarzyszyło otwarciu w Polsce nowoczesnego Centrum Szkoleniowego Knorr-Bremse TruckServices, kompleksowo wyposażonego w urządzenia diagnostyczne i różnego rodzaju modele szkoleniowe. Szkolenia Knorr-Bremse przeznaczone są głównie dla wszystkich mechaników i mechatroników z serwisów pojazdów ciężarowych w tym naczep i przyczep, ale nie tylko. Pozwolą one poszerzyć wiedzę zaawansowanych uczestników, jak również przygotować nowego pracownika warsztatu do obsługi serwisowej  konwencjonalnych i elektronicznie sterowanych systemów pneumatycznych.  
 

 
Nowy Sprinter już w ofercie
 
Od momentu wprowadzenia na rynek w 1995 roku, Mercedes-Benz Sprinter wyznaczył standardy całej klasie pojazdów dzięki swoim wyjątkowym właściwościom. Dzisiaj trzecia generacja tego bestsellera wśród vanów świętuje światową premierę. Nowego Sprintera już teraz można zamówić w Niemczech w cenie od 19,990 euro (bez VAT), a od czerwca będzie dostępny w salonach Mercedes-Benz, w tym w Van ProCenter. Ceny podstawowej wersji furgon nowego modelu w Polsce rozpoczynają się teraz od 84.330 PLN netto. Jest to ok. 6,5% taniej niż w przypadku poprzedniego modelu. 
 
 
 

 

 

W numerze między innymi:

 
Co się dzieje na rynku?
 
Rynek w Polsce szybko ewoluuje, preferując pojazdy nowe kosztem używanych. Wielka w tym zasługa ogromnej popularności najmu. Usługa ta przeciągnęła na stronę samochodów nowych do-tychczasowych użytkowników pojazdów używanych. Problemem są napływające wielkie ilości sprzętu używanego wracającego po kontraktach najmu. W wyniku ograniczonego popytu jego ceny gwałtownie spadły w minionym roku. Średnia wartość używanego ciągnika siodłowego jest obecnie o ok. 30 tys. zł niższa, niż na początku 2017 roku!  
 

 
Specjalna seria DAF - tylko 250 sztuk
 
DAF Trucks zaprezentował limitowaną rocznicową edycję nowego XF na 90-lecie firmy. Rocznicowa edycja pojazdu posiada bogaty pakiet wyposażenia, unikatowe malowanie i subtelne detale malowania. Aby podkreślić ekskluzywny charakter tej szczególnej ciężarówki, została ona wyposażona w największą na rynku kabinę Super Space Cab i najmocniejszy silnik PACCAR.  
 

 

 
Co słychać w Grupie Volvo Trucks?
  
14 lutego br. miała miejsce doroczna konferencja prasowa Volvo Group Trucks na której podsumowano rok 2017 i to zarówno w odniesieniu do całej grupy jak i poszczególnych marek w nią wchodzących: czyli Volvo Trucks i Renault Trucks. Czego istotnego mogliśmy się z niej dowiedzieć? Jest oczywiście kilka rzeczy na jakie warto zwrócić uwagę. Małgorzata Kulis Dyr. Zarządzająca Volvo Group Trucks podkreśliła, że Polska jest dla marki 5 rynkiem w Europie. Za razem w naszym kraju w całym 2017 roku producent sprzedał 4378 pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony.
  
Daily robi wynik. IVECO podsumowało rok 2017
 
IVECO Poland udowadnia, że polski rynek pojazdów użytkowych to nie tylko ciągniki siodłowe w których marka zajmuje niespełna 5,5 procent rynku. Za to w roku 2017 zarejestrowano 6.140 nowych pojazdów dostawczych IVECO Daily. To o 3,4% więcej niż w roku 2016. IVECO Daily zakończył 2017 rok w segmencie 3,49T - 7,2T na drugiej pozycji (3 pozycja w 2016 r.) uzyskując udział w rynku na poziomie 18,6%.  
 

 
Zaparowane reflektory - objaw usterki?
 
Para wodna pod kloszem reflektora od razu budzi skojarzenia z mocno wyeksploatowanym samochodem – a jednak może się to zdarzyć nawet w nowym samochodzie. Ekspert firmy Valeo tłumaczy nam  jak to działa i kiedy reflektor trzeba wymienić. Wbrew obiegowym opiniom, reflektory samochodowe nie są hermetycznie zamknięte. Każdy z nich jest wentylowany przez szczeliny, którymi krąży powietrze. Jest to konieczne ponieważ żarówki halogenowe i palniki ksenonowe wytwarzają dużo ciepła, które trzeba skutecznie odprowadzić. 
 
 

 
Nagroda dla Renault T HIGH Edition
 
W ramach targów International Ambiente, we Frankfurcie, Niemiecka Rada Wzornictwa (German Design Council) nagrodziła Renault Trucks za specjalną edycję T High Edition. Nagroda została przyznana w uznaniu dla walorów estetycznych serii specjalnej, która podkreśla ekspresywny design Renault Trucks T, pojazdu flagowego francuskiego producenta w transporcie dalekobieżnym.  
 
 
 

 

 

 

W numerze między innymi:

 
Ciężarowy Dakar 2018
 
Czy tego mogliśmy się spodziewać? Chyba tak. Po raz kolejny morderczą rywalizację w rajdzie Dakar wygrała załoga Kamaza.  W sumie w tegorocznej edycji startowały 42 załogi ciężarowe, niestety bez reprezentanta naszego kraju. 7 odcinków w całości prowadziło przez pustynie. Dwutygodniowa batalia  zakończyła się  w Cordobie w Argentynie nie bez niespodzianek.  
 

 
Kto sprzedał więcej
 
Początek roku  to jak zwykle okazja podsumowania wyników sprzedażowych za rok ubiegły czołowych producentów pojazdów ciężarowych w naszym kraju. Od początku roku zarejestrowano 27 658 nowych samochodów ciężarowych pow. 3,5 tony DMC. Dzięki temu uzyskano wzrost o dalsze 3,9% w skali roku. W ogólnym rankingu marek najwięcej pojazdów wydał  DAF 5 070 szt. chociaż jego skumulowane tempo wzrostu malało w ciągu roku. 
 

 

 
Fakty i mity na temat wynajmu długoterminowego
 
Rok 2017 pod względem sprzedaży pojazdów w Polsce był bardzo udany. Lwią część ich nabyw-ców stanowili przedsiębiorcy. Jak kupują swoje samochody? Okazuje się, że w segmencie małych i średnich firm coraz więcej podmiotów wybiera wynajem długoterminowy. Czy słusznie? Poznajcie związane z tym produktem fakty i mity oraz ABC wynajmu - z małą pomocą ekspertów.
  
Rynek naczep i przyczep. Podsumowanie roku.
 
W całym 2017 roku w podgrupie przyczep i naczep o DMC pow.3,5t przybyło 23 830 pojazdów. Było to o 308 sztuk więcej niż rok wcześniej i był to wzrost o 1,3%. Co charakterystyczne, do pierwszej piątki producentów należy, ponad 74% całego rynku. W rankingu marek na pierwszym miejscu w 2017 roku niezachwianie utrzymał się SCHMITZ CARGOBULL, który wydał 5314 szt. więcej o 161 szt. (+3,1%) niż w 2016 roku. 
 

 
Pojazdy dostawcze w liczbach
 
 
Dotychczas rekordowy rezultat sprzedaży pojazdów dostawczych do 3,5 tony z 2016 roku został pokonany, a rejestracje tych samochodów w całym 2017 roku wyniosły 60 990 szt., więcej o  1 179 szt. (+2,0%) niż w roku 2016. Od początku roku wśród najpopularniejszych dwa pierwsze miejsca zajęły FIAT (11 322) i RENAULT (8 529), które dzieli jednak znaczna różnica udziału w rynku (4,6 pkt. proc.). Pierwszy sięga 19% rynku a drugi 14%. Trzeci na liście, podobnie jak w tym samym czasie rok wcześniej jest FORD (6 428; 10,5% UDZ.)
 

 
500. Profesjonalnych kierowców
 
Z początkiem stycznia tego roku organizatorzy akcji Profesjonalni Kierowcy, wspierani m.in. przez Wielton, podsumowali efekty przeprowadzonych w 2017 roku działań. W ramach ubiegłorocznej edycji, instruktorzy przeszkolili 50 grup szkoleniowych w 15 lokalizacjach, a 500 kierowców pojazdów ciężarowych otrzymało specjalne certyfikaty. Celem akcji jest zwiększenie liczby dobrze przeszkolonych kierowców zawodowych, która z jednej strony może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach, a z drugiej strony może pozwolić na dalszy rozwój branży TSL.
 
 
 

 

W numerze między innymi:

 
Nowy Stralis NP 460
 
Firma IVECO wprowadziła właśnie na rynek nowego Stralisa NP 460, jest to samochód ciężarowy zasilany gazem ziemnym i oferowany w pełnej gamie wersji. Stralis zyskał teraz jeszcze większą moc i stał się bardziej oszczędny. W nowej gamie modelu wprowadzono nowy jednopaliwowy silnik IVECO Cursor 13 NP, opracowany pod kątem zapewnienia wysokiej mocy w najbardziej wymagających warunkach eksploatacji. Nowością jest także 12 biegowa zautomatyzowana przekładnia HI-TRONIX. 
 

 
Poznaj nowe kabiny Scania L
 
Kabina L, debiutująca w gamie pojazdów Scania nowej generacji, jest przeznaczona do miast i terenów o gęstej zabudowie. Wszystkie mają 2 m długości i są dostępne z trzema wariantami dachu: niskim, standardowym i wysokim. W pojeździe z przyklękiem (uruchamianym automatycznie po zaciągnięciu hamulca ręcznego), aby dostać się do kabiny z poziomu jezdni wystarczy jeden stopień. Podłoga znajduje się około 80 cm nad powierzchnią jezdni. 
 

 

 
MAN wprowadził jednostkę napędową D08 SCR 
 
Nowy silnik D08 dla MANa TGL i TGM, dzięki zastosowaniu do oczyszczania spalin układu SCR (bez recyrkulacji - EGR), jest lżejszy, wydajniejszy i ma być bardziej trwały niż jednostki z recyrkulacją spalin. Dostępny jest w cztero- i sześciocylindrowych wersjach. W połączeniu z różnymi ulepszeniami silnika, uproszczone oczyszczanie spalin rozszerza zakres zastosowań serii D08 i zmniejsza zużycie oleju napędowego. 
  
Daylight+ biologicznie światło polepsza koncentrację 
 
Na początku zeszłego roku w zimowych ciemnościach Finlandii zespół badawczy Daimler AG zbadał oddziaływanie dodatkowego światła w kabinie kierowcy. Ośmiu kierowców testowych przez dwa tygodnie symulowało codzienną pracę truckera. Przez tydzień jeździli Mercedes-Benz Actrosemw wersji "TopFit-Truck" bez dodatkowego oświetlenia (ciężarówką referencyjną), natomiast w kolejnym tygodniu takim samym modelem z oświetleniem Daylight+. Zamontowano w nim trzy rodzaje oświetlenia kabiny przypominającego światło dzienne i co się okazało?  
 

 
Nagroda dla Renault Urban LAB 2 
 
 
Renault Trucks zdobył nagrodę Niskoemisyjnego Układu Napędowego za swój pojazd laboratoryjny, Urban Lab 2. Samochód zaprojektowany na bazie 19-tonowego modelu Renault Trucks D WIDE Euro 6 diesel, jest ukierunkowany na sektor dystrybucji miejskiej i regionalnej, a jego technologie zostały opracowane we współpracy z sześcioma partnerami: Valeo, Lamberet, Michelin, BeNomad, INSA Lyon (LamCoS) oraz IFSTTAR (LICIT). 
 

 
Już w tym roku Volvo FH i FM na LNG 
 
Pierwsze, zaprezentowane już pojazdy FH LNG i FM LNG wyjadą na drogi w tym roku. Są one napędzane skroplonym gazem ziemnym, a w przyszłości będzie można je również tankować biogazem. Modele FH LNG oraz FM LNG, wyposażone w 13-litrowe silniki, osiągają moc od 420 do 460 KM i moment obrotowy od 2100 do 2300 Nm.  
 
 
 

 

W numerze między innymi:

 
Polska premiera X-Way
 
W Warszawie 17 listopada br. miała miejsce oficjalna polska premiera IVECO Stralis X-WAY. Pojazd reprezentuje zupełnie nową gamę wersji zaprojektowanych specjalnie na potrzeby logistyki budowlanej oraz transportu realizowanego w miastach. Stralis X‑WAY oferuje najwyższą ładowność w swojej klasie: wersja Super Loader na podwoziu 8x4 opracowana jako podstawa dla betonomieszarki waży niespełna 8845 kg. 
 

 
Szwedzka autonomia
 
Niższe zużycie paliwa, krótszy czas dostaw i gwarancja bezpieczeństwa przejazdów to argumenty, które sprawiają, że autonomiczne samochody ciężarowe z roku na rok zyskują coraz większą liczbę zwolenników. Volvo Trucks na torze wyścigowym Slovakia Ring zaprezentowało najnowsze samochody ciężarowe, poruszające się w tzw. platooningu.  
 

 

 
Test redakcyjny MAN TGE 3.140 furgon 
 
To nie VAN to MAN. Pod takim hasłem MAN Truck & Bus wprowadził kilka miesięcy temu na rynek swój najnowszy, a za razem najmniejszy pojazd w rodzinie, model TGE. My przetestowaliśmy dla Was premierowego TGE 3.140 w wersji furgon o rozstawie osi 4490 mm, z silnikiem o pojemności 2,0 litra EURO6 o mocy 140 KM.  
  
Zabudowy dla każdego 
 
Jakie możliwości otrzymują przyszli kierowcy decydujący się na zabudowę podwozia MAN TGE? Oczywiście duże. Siłą rzeczy, podwozie tego samochodu stało się dla wszystkich potencjalnych klientów nowym narzędziem dla biznesu, a dla firm takich jak Lamar szansą na adaptację swoich dotychczasowych rozwiązań. Sprawdzamy, co obecnie z oferty dolnośląskiej firmy sprosta potrzebom rynku.
 

 
International Truck of the Year 2018 dla DAFa 
 
 
Rzadko się zdarza, by tytułem Ciężarówki Roku ogłoszono dwa modele pojazdów. Stał się tak właśnie teraz. Nowe modele DAF CF i XF zostały  „Międzynarodowymi pojazdami ciężarowymi 2018 roku”. Najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną w branży pojazdów ciężarowych na terenie Europy otrzymał Prezes firmy DAF Trucks, Preston Feight, z rąk Gianenrico Griffiniego, przewodniczącego jury podczas listopadowej wystawy Solutrans w Lyonie.
 

 
Tytuł Van of the Year dla Daily już po raz drugiT
 
IVECO Daily Blue Power otrzymało właśnie tytuł International Van of the Year 2018. Nowa linia pojazdów dostawczych IVECO Daily Blue Power walczyła z silną konkurencją, aby ponownie otrzymać tytuł, zaledwie trzy lata po wygranej z 2015 roku.  
 
 
 
 
 
 

W numerze między innymi:

 
Nowe kabiny MAN - prezentacja redakcyjna
 
W pierwszej kolejności przyjrzeliśmy się bliżej modyfikacjom w kabinie ciągnika TGX. Na głównym panelu wskaźników, za kierownicą, znajduje się 4-calowy, kolorowy ekran o wysokiej rozdzielczości. Kabiny dalekobieżne MAN TGX będą teraz dostarczane wraz z nowym pakietem akustycznym, który zapewnia lepsze wytłumienie wnętrza. Osiągnięto to poprzez zainstalowanie dodatkowych mat, które redukują poziom hałasu wewnątrz kabiny o 1,5 decybela (około ośmiu procent).
 

  
Przed ostrym finiszem - kto sprzedaje najwięcej ciężarówek?
 
Od początku roku zarejestrowano 19 742 samochody ciężarowe pow. 3,5t i skumulowany wzrost nieznacznie podniósł się do 1,8% w skali roku. W całej grupie znalazło się 15186 ciągników i ich liczebność zmniejszyła się w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. o 204 szt. (-1,3%). Przybyło też w tym samym czasie 4 556 kompletnych lub skompletowanych podwozi (+14,0%;+560 szt.).  
 

 

 
Volvo FH16 ma już 30 lat
 
Gdy w 1987 roku Volvo zaprezentowało pierwszą generację 16-litrowego modelu F16, pojazd wywarł ogromne wrażenie na całym środowisku związanym z transportem drogowym. Imponujące jak na tamte czasy 470 koni mechanicznych generowanych przez rzędowy, sześciocylindrowy silnik długo było wartością nie do pobicia, a jakość i wyposażenie wnętrza szybko stały się wzorem do naśladowania dla największych konkurentów.
 
  
Testujemy systemy bezpieczeństwa Mercedesa
 
Na początku września dzięki uprzejmości polskiego przestawicielstwa marki mogliśmy przetestować dla Was w ośrodku doskonalenia technik jazdy DriveLand w Słabomierzu k. Mszczonowa kilka najciekawszych rozwiązań proponowanych przez Mercedesa, które realnie wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jedną z ciekawszych prób jakie przeprowadziliśmy na torze był test działania najnowszego systemu Active Brake Assist 4 (ABA4).  
 

 
Ryczałt za nocleg kierowcy cd.
 
Od 2 czerwca 2014 r. do 26 października 2017 r. toczyła się, nieraz dotkliwa w konsekwencjach, „batalia o ryczałty noclegowe". Od chwili podjęcia przez Sąd Najwyższy Uchwały w składzie 7 sędziów pod sygn. II PZP 1/14 wysoko rósł potężny mur, który skutecznie podzielił społeczeństwo: pracownicy przeciwko pracodawcom. Teraz wszystko jest jasne. 
 

 
Monitorowanie ciężarówki w czasie rzeczywistym
 
Goodyear Tire & Rubber Company wprowadził na polski rynek nową, paneuropejską usługę Goodyear Proactive Solutions. Jej cechą charakterystyczną są możliwość zarządzania pojedynczymi pojazdami wchodzącymi w skład floty, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań telemetrycznych oraz analitycznych. Oficjalna premiera nowego systemu odbyła się 19 października br., w Warsaw Trade Tower w Warszawie na konferencji prasowej na której obecna była także i nasza redakcja.  
 
 
 

W numerze między innymi:

 

 
Targi inter Cars - relacja
 
Szesnasta edycja Targów Części Zamiennych i Wyposażenia Warsztatu Inter Cars dobiegły właśnie końca. Przez trzy dni targowe zwiedzający mogli zapoznać się z najnowszymi produktami firm z branży warsztatowej i nie tylko. Istotnym elementem ekspozycji podczas imprezy była strefa ciężarowa. W hali A i nie tylko skupili się czołowi dostawcy spółki, oferujący części do pojazdów użytkowych. W numerze obszerna relacja z imprezy. 
 

  
Scania XT - synonim wytrzymałości
 
Scania wprowadziła właśnie na rynek nową gamę pojazdów o symbolu XT dedykowanych branży budowlanej. Pojazd ten jest dostępny ze wszystkimi typami kabin czyli: P, G, R i S niezależnie od rodzaju silnika. Głównym filarem tej wersji jest bardzo wytrzymały zderzak, wysunięty przed kabinę o 150 mm. 
 
 

 

 
Amerykańskie krążowniki szos
 
W bieżącym roku Daimler Trucks świętuje w Ameryce Północnej dwa ważne jubileusze - 75-lecie Freightliner Trucks i 50-lecie Western Star Trucks. Od swego powstania w latach 1942 i 1967 firmy Freightliner i Western Star wypuściły na drogi łącznie ok. 3,2 mln ciężarówek. A co ciekawego firmy te oferują dzisiaj?
  
Isuzu M21 - polska premiera
 
Na odbywających się w dniach 22-24 września br. targach Inter Cars miała miejsce jedna z ciekawszych premier tego roku. ISUZU Trucks Poland pokazało swój najnowszy pojazd użytkowy, który jak zapowiada przedstawiciel producenta, pozwoli na większą konkurencyjność marki na naszym rynku. Jest nim ISUZU M21.
 
 

 
Premiera coraz bliżej
 
W Atlancie po raz pierwszy odbył się pokaz North American Commercial Vehicle Show (NACV) – największe w Ameryce Północnej targi pojazdów użytkowych. Właśnie tam Mercedes-Benz Vans zaprezentował pierwsze szczegóły dotyczące nowego Sprintera – modelu, który w 2018 r. będzie najważniejszym debiutantem segmentu dużych vanów. 
 

 
Były emocje - Konkurs Optifuel Challenge 2017
 
8 września na torze doskonalenia techniki jazdy w Bednarach stanęło w szranki 10-ciu finalistów 8-mej Edycji Konkursu Optifuel Challenge w Polsce. Zmagania były podzielone na część teoretyczną i jazdy: dokładnie w ten sam sposób są rozgrywane finały europejskie organizowane przez Renault Trucks SAS. Test teoretyczny składał się z 20 pytań dotyczących funkcjonalności pojazdu związanych z oszczędzaniem paliwa, potem miały miejsce przejazdy konkursowe. Kto wygrał? Więcej w numerze.